Elementy zegarka, na które trzeba zwrócić uwagę

Pierwszą rzeczą, na którą zwrócimy uwagę przy wyborze zegarka, jest jego wygląd. Z zewnętrznych części zegarka wyróżnia się kopertę (obudowę zewnętrzną), na której osadzona jest tarcza (to na niej znajdują się oznaczenia godzin oraz wskazówki) oraz koronka (pokrętło służące do ustawiania wskazówek oraz nakręcania mechanicznych zegarków). Dodatkowo tarcza przykryta jest szkiełkiem (wykonanym z minerałów bądź szkła syntetycznego). Koperta jest przymocowana do paska, dzięki któremu zegarek można założyć na nadgarstek. W zależności od modelu oraz przeznaczenia, każdy z tych elementów może być wykonany z różnych materiałów oraz występować w różnych kolorach.

Ważną sprawą dotyczącą wyboru zegarka jest jego mechanizm. Będzie on miał wpływ na dokładność zegarka oraz do pewnego stopnia na jego używanie. Tradycyjne zegarki na rękę są mechaniczne - działają dzięki nakręcaniu ręcznemu za pomocą koronki. Należy pamiętać, że takie zegarki muszą być co jakiś czas nakręcane. Z tego względu mogą one nie być aż tak dokładne, jak inne modele. Ewolucją zegarka mechanicznego jest zegar z mechanizmem automatycznym, posiadający naciąg, który go nakręca przy noszeniu. Aby go nakręcić, wystarczy go systematycznie nosić.

Bardzo popularne są modele kwarcowe, inaczej nazywane elektronicznymi. Do działania potrzebują baterii, którą należy wymieniać co jakiś czas. Wśród zegarków elektronicznych można też spotkać modele wykorzystujące sygnał radiowy, aby mierzyć czas. Coraz popularniejsze są również całkowicie zdigitalizowane modele, używające wyświetlaczy LED zamiast tradycyjnej tarczy. Zegarki elektroniczne są bardzo dokładne, przy czym najdokładniejsze są modele używające modelu radiowego.

Zegarki męskie na każdą okazję

Jeśli rozważasz zakupić zegarek męski na prezent, na początek musisz się zastanowić nad jego przeznaczeniem. Czy będzie to zegarek noszony na co dzień, a może tylko na specjalne okazje? Być może obdarowywany lubi aktywnie spędzać czas, więc wskazany byłby czasomierz do tego przystosowany. W zależności od “okazji” noszenia, zegarki męskie dzieli się na garniturowe, codzienne oraz sportowe. Pierwszy typ, czyli zegarek garniturowy, polecany jest do noszenia na uroczyste okazje, gdzie preferowanym strojem jest garnitur bądź elegancka koszula.

Większość takich modeli ma minimalistyczny, gustowny styl. Taki elegancki zegarek męski powinien być cienki, aby zmieścić się pod mankietem marynarki. Szczególnie polecane są modele z czarnym skórzanym paskiem, ponieważ będą idealnie pasować do większości garderoby. Co do tarczy zegara, powinna ona być prosta i czytelna, bez zbędnych dodatków. Preferowana jest tarcza w kolorze białym bądź czarnym, ze złotą lub srebrną kopertą.

Wybierając zegarek codzienny należy dopasować go do indywidualnego stylu i potrzeb noszącego. Tarcza może być większa, niż w przypadku zegarka garniturowego, oraz zawierać dodatkowe elementy, jak datownik czy chronograf. W przypadku paska, zamiast skóry można zdecydować się na opcję metalową bądź gumową, w zależności od preferencji. Taki zegarek powinien być przede wszystkim komfortowy i wygodny w użyciu.

Dla osób aktywnych fizycznie polecany jest zegarek sportowy. Zaprojektowany jest specjalnie, aby być odporny na wstrząsy, większość modeli jest również wodoodporna. Zegarki sportowe są dużo masywniejsze niż zegarki garniturowe bądź codzienne, ale jednocześnie mają bardziej nowoczesny wygląd. Bardzo często mają również wiele dodatkowych funkcji, jak wbudowany stoper czy licznik kilometrów, bardziej zaawansowane modele mogą nawet posiadać wysokościomierz. Jednak najważniejszym kryterium przy wyborze zegarka jest gust osoby, dla której zegarek kupujemy.

Preferencje w kwestii koloru bądź wbudowanych funkcji zależą od charakteru i upodobań dżentelmena, który będzie ów zegarek nosił. Na szczęście obecnie nie musisz się nawet ruszać z domu, aby mieć pod ręką pokaźny katalog modeli zegarków w dowolnym kolorze i stylu. Sklepy internetowe Win2.pl, oferują szeroką ofertę zegarków męskich, w której każdy znajdzie coś dla siebie.